Teraz jest czas na SCRUM

Jeśli kilku klientów zleca nam podobne projekty rekrutacyjne w tym samym czasie, to zaczynamy zastanawiać się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z nową tendencją.
Ostatnim hitem rekrutacyjnym sezonu stało się poszukiwanie menadżerów rozwoju oprogramowania pracujących w podejściu zwinnym Agile, w szczególności zgodnie ze zbiorem zaleceń SCRUM.

Zapytaliśmy więc Software Development Managerów o to w jakich metodykach pracują i w oparciu o jakie praktyki realizowany jest w ich zespołach cykl rozwoju oprogramowania. 73% zapytanych wymieniło podejście Agile i Scrum lub zbliżone. Co ciekawe, menadżerowie reprezentujący duże korporacje często wskazali fakt, że jeśli nawet cała organizacja nie jest w stanie działać według tych zaleceń, to poszczególne zespoły działają, lub próbują działać w oparciu o Scrum.

Co jest więc takiego w „Młynie”, co sprawia, że rynek IT tak chętnie się nim posługuje?

  • elastyczność?
  • krótkie iteracje?
  • elastyczne podejście do dokumentacji?
  • wyzwalanie kreatywności i zaangażowania uczestników projektu?

Wiele już napisano artykułów wychwalających metodyki lekkie, natomiast my, jako rekruterzy mamy swoją subiektywną opinię. Moim zdaniem podstawowym czynnikiem sukcesu jest komunikacja. Można w uproszczeniu powiedzieć, że w tym podejściu ludzie w końcu zaczęli ze sobą rozmawiać.  Nie jest w końcu tajemnicą, że programiści nie mają opinii ludzi nadzwyczaj komunikatywnych. Tym czasem, rozmawiając z klientem zyskują nowe możliwości i uwalniają kreatywność prowokowaną, lub może powinienem napisać inspirowaną przez jego potrzeby. Wydaje się być to w konsekwencji bardziej skuteczne niż diagramy i notacje i mimo luźniejszego podejścia do dokumentacji podejście to osiąga wyjątkowe efekty.

Należy więc podążać za tendencjami rynku i rozmawiać ze sobą, nawet gdy nie kierujemy procesem rozwoju oprogramowania ;-)

avatar
Krzysztof Puchalski

Print Friendly

opinie, słownictwo branżowe, wiadomości z rynku , , , ,

Brak komentarzy to “Teraz jest czas na SCRUM”

Leave a Reply

(wymagane)

(wymagane)